یکشنبه, 07 خرداد 1402 17:04

پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 09:27
  • .

شکستن شاخ غول کنکور!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وحید حاج سعیدی

آقا این حکایت کنکور هم شده مثل حکایت توقف شماره گذاری خودروهای غیراستاندارد و خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس که دولت با یک دست پس می زند و با پا پیش می‌کشد!

یعنی هم دوست دارند کنکور حذف شود و هم دوست دارند پا برجا بماند... از یک طرف سخن از ضرورت حذف کنکور سخن به میان می‌آورند و از همان طرف هم یک بهانه جدید برای حفظ آن می‌تراشند. مشت نمونه خروار به روایت جراید ....

رشته‌های پرطرفدار مانع حذف ۱۰۰ درصدی کنکور؛ آموزش و پرورش ساز وکار لازم برای افزایش سهم معدل را فراهم نکرده است؛ سرعت مسئولان در حذف کنکور بسیار پایین است؛ حذف کنکور کار کارشناسی عمیق‌تری را می‌طلبد؛ حذف کنکور نیازمند مهندسی معکوس است؛ ۸ هزار میلیارد تومان گردش مالی دلیل عدم اجرای قانون حذف کنکور و ....

یادش به خیر ... کنکور هم کنکورهای قدیم... باور بفرمائید کنکور در گذشته برای خودش کبکبه و دبده ای داشت و در زمره یکی از خوان‌های هفتگانه جوانان به حساب می‌آمد. از تکمیل فرم ثبت نام گرفته که باید بدون تاخوردگی و قلم خوردگی با خودکار مشکی انجام می‌شد، تا گرفتن کارت شرکت در جلسه که یک نصف روز باید در صف می‌ایستادیم و باقی داستان ... اما امروز این امورات در کمتر از چند دقیقه انجام می‌شوند!

یاد «علی کنکوری» ها هم به خیر ... البته اگر این «علی کنکوری» ها در عصر حاضر به این عنوان مفختر می‌شدند، آن‌ها را «سردار آزمون» خطاب می‌کردند ولی چه کنیم که دوران طلایی آنها نیز سپری شده است.

این جماعت که به مدد شرکت در ادوار مختلف کنکور، کوله باری از تجربه به همراه داشتند، همه ساله قبل از ورود به جلسه اطلاعات ذی قیمتی به کنکور اولی‌ها ارائه می‌کردند که در هیچ کلاس کنکوری نظیر آن یافت نمی‌شد؛ اما الان از یال و کوپال غول کنکور فقط دمش باقی مانده است که آن هم در حال کنده شدن است. آش آنقدر شور شده است که اگر تا دو سه سال قبل برای قبولی در دانشگاه دستکم شرکت در آزمون و نوشتن اسم روی برگه الزامی بود، الان حتی نیازی به ثبت نام در کنکور و شرکت در جلسه هم نیست و هر وقت هِرتان کشید و هوس کردید ادامه تحصیل بدهید، می‌توانید بدون شرکت در مرحله مقدماتی و گروهی از گروه صعود کرده و وارد مرحله حذفی شوید و با پر کردن فرم تعیین رشته، شانس خود را برای قبولی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور امتحان کنید!

اما این به معنای ضرورت حذف کنکور نیست و کنکور باید سرجایش باشد. یعنی اگر درهای تمام دانشگاه‌ها باز باشند و هر دانشگاه چند هزار صندلی خالی هم داشته باشد، کنکور نباید حذف شود!

البته ما به شخصه از آزمون و ارزشیابی دل خوشی نداریم و معتقدیم برگزاری امتحان نوعی توهین به شعور دانش آموز و دانشجو محسوب می‌شود. در واقع امتحان یعنی این که ما شک داریم تو چیزی از درس فهمیده باشی! اما از آنجا که دوستان در سازمان عریض و طویل کنکور و مافیای کنکور با حذف کنکور دچار لطمات عدیده و گسترده اقتصادی می‌شوند و ممکن است بلایی سر خودشان یا مردم بیاورند، برای پیشنهاد می‌شود در ازای حذف کنکور دانشگاه‌ها، چند کنکور جدید ابداع کنیم. مثلاً کنکور ازدواج، کنکور طلاق، کنکور گواهینامه رانندگی، کنکوراستخدام و .... با این رویکرد علاوه بر شکسته شدن شاخ غول کنکور و عادی شدن این آزمون برای خلق الله، زمینه اشتغال چند هزار میلیاردی برای عده‌ای دیگر فراهم می‌شود که در این وانفسای بیکاری برای تکان دادن آمارهای اشتغال ارقام خوبی محسوب می‌شوند!

بازدید 2488 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 09:27
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2
  • این تابستون برنامه هات جایزه داره