چهارشنبه, 08 بهمن 1399 07:07

یکشنبه, 30 شهریور 1399 ساعت 10:06
  • .

آمریکا مدعی بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزارت امور خارجه آمریکا در اقدامی یکجانبه و فاقد وجاهت قانونی مدعی بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران شد.

به گزارش نسیم امروز به نقل از خبرگزاری مهر، وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه مدعی شد که تمام تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران از جمله تحریم‌های تسلیحاتی از سرگرفته شده است.

بر اساس این گزارش، «مایک پمپئو» در اقدامی یکجانبه و با صدور بیانیه ای مدعی شد که تقریباً و عملاً تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران احیا شده است.

پمپئو ادعا کرد: تحریم‌ها متعاقب فرایند اسنپ‌بک ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، بازگشته‌اند. آمریکا در تاریخ بیستم آگوست، به رئیس شورای امنیت درباره بی توجهی ایران به تعهدات برجامی خود اطلاع داد.

پمئئو در ادامه ادعاهای خود افزود: برای اعمال تحریم‌ها درنگ نمی‌کنیم و از تمام اعضای سازمان ملل انتظار داریم که به صورت کامل به تعهدات خود در قالب تحریم‌های بازگشته، عمل کنند.

این بیانیه می‌افزاید: آمریکا از تمام اعضای سازمان ملل انتظار دارد که به صورت کامل به تعهدات خود برای اجرای این اقدامات پایبند باشند. این علاوه بر محدودیت تسلیحاتی، محدودیت‌هایی همچون تعامل با ایران در فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی و بازفرآوری، ممنوعیت ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران و تحریم‌ها برای انتقال فناوری‌های مرتبط با هسته‌ای و موشکی به ایران را هم شامل می‌شود.

پمپئو همچنین به تهدید کشورهای جهان در صورت عدم اجرای این اقدام یکجانبه و غیرقانونی پرداخته و آورده است: اگر اعضای سازمان ملل تعهدات خود برای اجرای این تحریم‌ها را اجرا نکنند، ایالات متحده آماده است از اختیارات داخلی برای اعمال عواقبی بر آنها استفاده کند و مطمئن شود ایران از عوائد فعالیت‌های ممنوع‌شده توسط سازمان ملل، بهره‌ای نمی‌برد.

وی در ادامه ادعا کرد: به مدد بازگشت تحریم‌های سازمان ملل، ایران هم اکنون ملزم به تعلیق فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی، بازفرآوری و آب‌سنگین است. ما هرگز اجازه دستیابی نخستین کشور حامی تروریسم به مرگبارترین سلاح جهان را نمی‌دهیم.

این بیانیه همچنین از اقدامات بیشتر ایالات متحده در این خصوص خبر داده و می‌افزاید: ایالات متحده در روزهای آینده اقدامات بیشتری برای تقویت اجرای تحریم‌های سازمان ملل و همچنین پاسخگو کردن ناقضان آنها اعلام می‌کند. فشار حداکثری بر ایران تا زمانی که با ما جهت مهار کردن تهدیدات اشاعه و توقف آشوب‌پراکنی، به توافق برسد، ادامه دارد.

ادعای وزیر خارجه آمریکا در حالی است که تروئیکای اروپا روز گذشته بر تداوم تعلیق تحریم‌های ایران پس از تاریخ ۲۰ سپتامبر تاکید کردند.

سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کردند که به توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام پایبند هست و تعلیق تحریم‌های ایران پس از ۲۰ سپتامبر هم همچنان ادامه خواهد داشت.

این سه کشور اروپایی در عین حال هرگونه تصمیم یا اقدام برای احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فاقد وجاهت قانونی دانستند.

آمریکا مدعی احیای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از نیمه شب ۲۰ سپتامبر شده بود.

بازدید 84 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد