چهارشنبه, 08 بهمن 1399 07:47

شنبه, 30 فروردين 1399 ساعت 19:26
  • .

آمریکا تحریم های خود را حتی در موارد مرتبط باکرونا دنبال کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر کشور با بیان اینکه برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا امتحان خوبی در جهت همکاری و هماهنگی پس ندادند، گفت: آمریکا تحریم های ناعادلانه خود را حتی در موارد مرتبط با بیماری کرونا دنبال کرد.

به گزارش نسیم امروز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز در تماس تلفنی «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه با وی گفت: «ما در حال حاضر تجهیزات و کالاهای لازم بهداشتی و درمانی از جمله کیت‌های تشخیصی و دستگاه‌های تنفسی را در داخل ایران به اندازه کافی تولید می‌کنیم و پزشکان، پرستاران و کارکنان حوزه بهداشت و درمان ما از تجربه، امکانات و آمادگی بسیار خوبی برای درمان بیماری کرونا برخوردارند.»

وزیر کشور با تشریح اقدامات ایران برای کنترل و مدیریت بیماری کرونا و بسیج همه امکانات کشور در این زمینه، به نقش وزارت کشور، استانداران و فرمانداران در ایجاد هماهنگی و موفقیت برنامه‌هایی نظیر طرح فاصله گذاری اجتماعی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: خوشبختانه، اکنون شرایط ما بسیار بهتر از قبل است و روند بیماری در ایران، وضعیتی باثبات و رو به کاهش دارد.

رحمانی فضلی از کرونا به عنوان یک بیماری عمومی در سطح جهان نام برد و ابراز امیدواری کرد این بیماری به فرصتی برای همکاری، همبستگی، تبادل تجربیات و نزدیک شدن کشورهای منطقه به یکدیگر تبدیل شود.

وی گفت: متأسفانه در این زمینه، برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا امتحان خوبی در جهت همکاری و هماهنگی پس ندادند و نه تنها با ما همکاری نکردند بلکه آمریکا در همین شرایط نیز، تحریم‌های ناعادلانه خود را حتی در موارد مرتبط با بیماری کرونا دنبال کرد.

وزیر کشور ادامه داد: این در حالی است که کرونا یک بیماری همه گیر جهانی است و لازم است کشورها برای مبارزه با آن هماهنگ بوده و همکاری مشترک داشته باشند.

رحمانی فضلی خطاب به همتای ترکیه‌ای خود گفت: در این زمینه از جنابعالی و رئیس جمهوری ترکیه بخاطر موضع گیری های خوب و مخالفت با تحریم‌ها و یکجانبه گرایی برخی قدرت‌ها به ویژه در شرایط کنونی قدردانی می‌کنیم.

وی همچنین با قدردانی از اقدامات دولت ترکیه در زمینه بازگشت اتباع و کامیون داران ایرانی، به تشریح اقدامات مرزی کشورمان در زمینه تقویت مبادلات تجاری با این کشور همسایه پرداخت و اظهار داشت: ما خدمات مرزی خود را در حوزه حمل و نقل تجاری در مرزهای زمینی با ترکیه ۲۴ ساعته کرده ایم و علاوه بر آن، ظرفیت حمل و نقل ریلی ایران برای تبادلات با ترکیه به سه برابر افزایش یافته است.

وزیر کشور افزود: همچنین دستورات جدی برای تسهیل عبور و تردد کامیون‌های ترکیه از مسیر ایران به مقصد کشورهای آسیای میانه، منطقه قفقاز و عراق مشروط به رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی صادر شده است.

رحمانی فضلی، وضعیت مبادلات دو کشور را در شرایط کنونی «خوب» توصیف کرد اما در عین حال از همتای ترکیه‌ای خود خواست تلاش‌های بیشتر و بهتری را در راستای تسهیل حمل و نقل و تجارت دو کشور و ترددهای تجاری به عمل آورد.

وی همچنین با مرور وضعیت همکاریهای امنیتی ایران و ترکیه اظهار داشت: خوشبختانه، همکاری نیروهای مرزی و نهادهای امنیتی دو کشور به منظور مبارزه با تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر بخوبی برقرار است. وزیر کشور در این زمینه بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری گشت‌های مشترک مرزی با ترکیه تاکید کرد.

رحمانی فضلی در این گفتگوی تلفنی، ضمن ابلاغ سلام‌های گرم دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، از همتای خود خواست شهروندان ایرانی محبوس در آن کشور نیز مشمول تصمیمات دولت ترکیه برای خلوت کردن زندان‌ها شوند و وزارت کشور ترکیه، اقدامات و تسهیلات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: «این شرایط سخت خواهد گذشت اما این شرایط، یک آزمون برای شناخت دوستان واقعی کشورها نیز هست و ما اطمینان داریم ایران و ترکیه که همواره همسایگان و دوستان خوبی بوده اند، از این امتحان نیز سربلند بیرون می آیند و دوستی و اتحاد میان دو کشور پایدارتر و عمیق‌تر خواهد شد و بعلاوه همکاری‌های دو وزارت کشور ارتقا خواهد یافت.»

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این تماس تلفنی، با ابراز خرسندی از موفقیت‌های ایران در مهار ویروس کرونا بر لزوم تبادل تجربیات و همکاری‌های دو کشور در این زمینه تاکید کرد. وی همچنین نسبت به پیگیری موارد مطرح شده از سوی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران قول مساعد داد و ابراز امیدواری کرد با پایان بحران کرونا، دیدارهای حضوری مسئولان وزارت کشور دو طرف در آینده نزدیک تجدید شود.

بازدید 259 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد
  • تصاویری از عزاداری و دسته‌روی عزاداران فاطمی در بجنورد